Przelewy

Pewna niemiecka redakcja miała mi przesłać niewielką sumę pieniędzy. Podałem numer konta bankowego i od czasu do czasu zerkałem na saldo. Gdy po kilku tygodniach spodziewany przelew zagraniczny nie nadciągał, wysłałem kontrolnego maila z zapytaniem. Natychmiast otrzymałem odpowiedź, że pieniądze idą – tyle że nie drogą bankową, ale pocztową. Koleżanka, która również czekała na taki sam przelew, zrezygnowana oznajmiła, że przy zagranicznych przekazach pocztowych przeliczają po najgorszym kursie, a ja tymczasem wyobrażałem sobie posłańca w zbroi z krzyżackim proporcem, który mknie do mnie na koniu z sakiewką złotych dukatów. Kilka godzin później w skrzynce na listy znalazłem kopertę z rzeczonej redakcji. A w kopercie – pomiędzy dwiema tekturkami – banknoty! Poczułem się jak biedna myszka zza żelaznej kurtyny, której dobry wujek z Niemiec Zachodnich przysłał nielegalne dewizy.

Nie mniej radości z zagranicznej wierszówki ma inna koleżanka, która od czasu do czasu sprzedaje cos polonijnej gazecie ze Stanów. Ta płaci jej czekiem pełnym zawijasów i podpisów redaktorów naczelnych, dyrektorów wydawniczych i głównych księgowych. Czek idzie z USA pocztą, a uwierzytelnienie i zrealizowanie takiego świstka w Polsce kosztuje ją niemal połowę sumy wypisanej hojną ręką na blankiecie. Zastanawiam się, jakie jeszcze inne oryginalne sposoby przekazywanie pieniędzy zza granicy można wymyślić, byle tylko pominąć ten najprostszy, najtańszy i najbardziej oczywisty.

2 myśli na temat “Przelewy

  1. No ale przelew bankowy wcale nie jest najtańszy. Owszem, w Niemczech przelewy zagraniczne są bezpłatne (przynajmniej w moim banku tak było), ale w Anglii już się za taką przyjemność płaci. W USA pewnie też… Zatem nie dziwię się, że taniej jest wysłać czek. Zresztą Anglosasi uwielbiają czeki!

  2. Ja uzywam moneybookers. Przelewy sa tanie i naprawde ida szybko szczegolnie na konta BRE (mbank nie pobiera oplaty za przelew zagranicznny przychodzacy). Dosc czesto przelewam pieniadze z UK ale przelewanie z kazdego kraju wyglada tak samo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.