Najnudniejsza dzielnica Berlina

W zeszłym tygodniu zaszedłem do dzielnicy Tempelhof, w której leży nie tylko zbudowane za Hitlera lotnisko, ale też ogromne osiedle małych domków jednorodzinnych. Wystarczy przespacerować się kilkaset metrów na zachód od lotniska, żeby wkroczyć w ulice, które przypominają jakąś prowincjonalną mieścinę, a nie dzielnicę metropolii. Gdy tylko wspomniałem nazwę Tempelhof mojej berlińskiej znajomej, która mieszka w Schöneberg, prychnęła ze złością, że od reformy administracyjnej sprzed pięciu lat są razem z tymi nudnymi wapniakami w jednej dzielnicy. No rzeczywiście, dzieje się tam niewiele. Właściwie to nic.

W centrum na placu, do którego gwieździście schodzą się wąskie uliczki, stoi kolumna z gniazdem bocianim.

Słup z gniazdem bociania.

Ta enklawa jest nieprzystająca do reszty Berlina nie tylko metaforyczne, ale również dosłownie. Nie ma tu ani jednej stacji metra albo S-Bahnu.

Dom jakich tu wiele.

Kościół, podobnie jak wszystkie domy, tonie w zieleni.

Wszystko tonie w zieleni.

Trzy młode panie szybkim krokiem przemierzały puste centrum dzielnicy, jakby chciały jak najszybciej dotrzeć do cywilizacji.

Centrum dzielnicy

Także w parku nie spotkałem żywej duszy. Nawet szpaki, tak popularne w innych berlińskich parkach, nie zaszczyciły Tempelhof swoją obecnością.

Pusty park.

4 myśli na temat “Najnudniejsza dzielnica Berlina

  1. No bo po co im stacja metra jak maja lotnisko? Zreszta na Hauptbanhofie tez nie ma stacji metra 🙂

  2. I szybko nie bedzie. Albo wcale. Pamietasz, wtedy w biurze budowy dworca glownego zapewniali mnie, ze metro bedzie do konca tego roku. Pani rzecznik z BVG byla ostrozniejsza i wspominala o polowie 2007. Teraz mowi sie o koncu 2007 albo w ogole o rezygnacji z tego odcinka, bo i tak nikt by nim nie jezdzil. Zreszta berlinczycy najczesciej mowia na niego U 0,5 a nie U55.

  3. ja wam powiem że na Zehlendorfie też nie jest najlepiej…………

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.