Osiemset lat

Weekend spędziłem w mieście tłuczonych butelek. Zasze wydawało mi się, że Drezno to centrum porcelany, ale okazało się, że króluje tu jednak szkło, leżące pod najróżniejszymi postaciami na ulicach i chodnikach. Króluje też August III, znany tu jako Fryderyk August II, który chyba dzięki swojemu podwójnemu imieniu miał też podwójną wagę.

Drezno obchodzi w tym roku osiemsetlecie, ale niestety jak w wielu postkomunistycznych miastach, wystarczy wyjechać poza centrum i natrafia się jedynie na bloki z wielkiej płyty. Ponieważ stolicę Saksonii zwiedzaliśmy w tempie ekspresowym (pięć minut na jeden zabytek), więc szybko przekonaliśmy się, że część historyczna jest malutka, a poza nią nie da się stwierdzić żadnego życia. Na dodatek – z wyjątkiem cerkwi – zawsze okazywało się, że budynki ładniejsze są z zewnątrz niż w środku. Szczytem kiczu jest dopiero co odbudowany kościół mariacki (Frauenkriche), którego wnętrza zniewalają różem i złotem. Największe wrażenie zrobił na mnie jeden widok – stojąc od strony Nowego Miasta na Moście Augusta, wydawało mi się, że jestem w Zurychu, choć architektura i klimat zupełnie inne.

Most Augusta - Augustusbrücke z widokiem na katedrę katolicką Hofkirche.
Most Augusta – Augustusbrücke z widokiem na katedrę katolicką, tzw. Hofkirche.

Panorama Drezna z kościołem mariackim - Frauenkirche.
Panorama Drezna z kościołem mariackim – Frauenkirche.

Frauenkienkirche - ładny tylko z zewnątrz.
Frauenkienkirche – ładny tylko z zewnątrz.

August III, tutaj znany jako Fryderyk August II na gigantycznej, porcelanowej mozaice.
August III, tutaj znany jako Fryderyk August II na gigantycznej, porcelanowej mozaice.

Zwinger - kompleks pałacowy, w którym zagnieździły się muzea.
Zwinger – kompleks pałacowy, w którym zagnieździły się muzea.

Nowa synagoga przy Carolabrücke.
Nowa synagoga przy Carolabrücke.

Opuszczony dom handlowy, perła budownictwa NRD.
Opuszczony dom handlowy, perła budownictwa NRD.

Kino Ufa.
Kino Ufa.

3 myśli na temat “Osiemset lat

  1. czesc boski Adam, swietne zdjecia. odbudowa Frauenkirche byla tak naglosniona, ze uparlam sie, zeby ja go zobaczyc, ale skoro piszesz ze to kicz to moze nie ma sensu. Most Augusta – zaskoczylo mnie porownanie tego miasta z poteznymi, szerokimi ulicami do Zurichu. skad takie wrazenie? pozdrawiam, kj

  2. Trudno mi powiedziec, wrazenie bylo oparte na emocjach. 🙂 Gdy spojrzalem na zdjecia Drezna i Zurychu, to wiele podobienstw nie bylo. A jednak na miejscu mialem takie wrazenie.

  3. Nie byłam, nie widziałam, podziwiam jedynie zdjęcia i… jestem pod wrażeniem synagogi i centrum handlowego :] Fe, co za paskudztwa!!!
    P.S. Pozdrowienia z piknej Warszawy 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.