Otwarcia i ucieczki

Przedwczoraj przy Alexanderplatz po gruntownym remoncie otwarty został największy dom handlowy dawnej NRD, Galeria Kaufhof. Wbrew temu, co pisze podsycana przez speców od public relations prasa, nie jest to wydarzenie o większym znaczeniu, bo podobnych domów handlowych są setki. Chwilę uwagi poświęcić można mu jednak z tego powodu, że wszystkie informacje w Galeria Kaufhof Alexanderplatz napisane są – oprócz niemieckiego – jeszcze tylko w dwóch językach: angielskim i polskim. Nareszcie zaczynamy być postrzegani jako istotna siła nabywcza Berlina.

W ten weekend otwiera się również berliński Dworzec Główny, który – jak już pisałem w artykule tydzień temu – nie cieszy się sympatią berlińczyków. Dzisiaj w „Berliner Zeitung” Nikolaus Bernau niezwykle złośliwie rozprawia się z monumentalną budowlą, przyrównując ją do konstrukcji znanych z filmu „Metropolis”. Publicysta przypomina niecne poczynania Deutsche Bahn, która z powodu braku czasu i pieniędzy zmieniła udany projekt pana Mainharda von Gerkana w koszmarek architektoniczny, wytyka brak połączeń komunikacyjnych między nowym dworcem a resztą miasta, wreszcie ironizuje, że Berlin nareszcie tak jak każde prowincjonalne miasteczko ma jedną stację o nazwie Dworzec Główny, a nie jak przystało na metropolię kilka lub kilkanaście terminali. Trudno się nie zgodzić z krytyką, choć nie wszystko w nowym dworcu jest takie złe.

Źli są natomiast myśliwi, którzy już ostrzyli sobie zęby na niedźwiedzia. Po raz pierwszy od 170 lat w Niemczech, w południowej Bawarii, pojawił się niedźwiedź brunatny, zaznaczając trasę swej wędrówki ciałami martwych owiec. Nic z tego, strzelaniny nie będzie. Miś kierowany głosem rozsądku zwiał wczoraj do Tyrolu. Choć i tam już na niego czyhają, bo austriaccy chłopcy też by sobie postrzelali. Ach, gdyby tak do tego niedźwiedziego łebka przyszła myśl, aby uciec na północ do Berlina. W mieście z misiem w godle przyjęliby go z otwartymi ramionami. Już nawet wiem, gdzie można by mu wyznaczyć rewir: na bezkresnych łąkach wokół nowego Dworca Głównego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.