Niedzielna lektura

Dzisiejsza Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung w grzbiecie głównym trzy artykuły poświęca Polsce. Na stronie 4 pisze o sukcesie Zgorzelca, przeciwstawiając go marazmowi panującemu w Görlitz. Mimo to wydźwięk artykułu jest pozytywny, bo oba miasta potrafią współpracować, prowadząc choćby wspólną politykę przestrzenną.

Trzy strony dalej wywiad z Jaruzelskim, między innymi na temat jego udziału w procesie beatyfikacyjnym Jana Pawła II. Widać, że w redakcji FAS nikt nie rzuca haseł „odpieprzcie się od generała”, więc Konrad Schuller stawia Jaruzelskiemu pytania trudne i dociekliwe.

Większość strony 14 poświęcona została na reportaż o Polakach pracujących w Anglii. Tytuł: „Hurra, Polacy nadchodzą!” Wszyscy rozmówcy Sebastiana Borgera bardzo pozytywnie wypowiadają się o zatrudnionych u siebie Polakach. Z artykułu wynika, że Niemcy powinni zazdrościć Anglikom otwarcia rynku pracy na Europę Środkową i Wschodnią.

Po tej lekturze zaglądam do prasy polskiej. W kółko mieli te same tematy: pakty, deklaracje, układziki, parafki, beciki. Nie chce mi się nawet tego czytać, nachodzi mnie tylko refleksja: dlaczego polskie media nie zajmują się tematami naprawdę ciekawymi i ważnymi?

3 myśli na temat “Niedzielna lektura

 1. a jak chcialem wpisać komentarz — to mi odrzuciło; a „ping” (za długi — dało…
  co za Maszyny…;-)
  no to komentarz:
  ……………………………………
  dlatego, że najciekawsi Stąd — do Anglii wyjechali…;-)
  a poważnie:
  media w polsce chorują na tę samą chorobę, co Cała Klasa Próżniacza; przepraszam polityczna — nie ma kim pracować.
  (moim skr. zd.) dzieje się to za sprawą (względnej) wolności za Komuny (tfu!)
  — kiedy AKTYWNI — albo jechali sobie stąd, albo zajmowali się czymś „niepolitycznym” (a więc nie-dziennikarstwem, nie-polityką…
  inaczej niż w Czechach; gdzie byl Zamordyzm i paszportów nie dawali…
  no to teraz „nie ma kim” pracować…
  pozdrawiam serdecznie.

 2. bo pewnie marna polska prase czytasz. no i pewnie przegladasz tylko jedynke, a jak sam napisales w FASie ciekawe artykuly byly na 4, 7 i 14 stronie. Pomijajac fakt, ze w Polsce nie ma gazety typu FAS.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.