Sąd zamknął Wikipedię

Od wczoraj nie działa domena www.wikipedia.de. Dlaczego? Ponieważ treść jednego z artykułów internetowej encyklopedii narusza jakoby prywatność nieżyjącego już hackera o pseudonimie „Tron”. Sąd w Berlinie-Charlottenburgu wydał wyrok przeciwko niemieckiej Wikipedii, zakazując na wniosek rodziców Trona podawania prawdziwego imienia i nazwiska hackera. A dokładniej – zakazując przekierowania z adresu www.wikipedia.de na znajdujący się w USA serwer de.wikipedia.org. Od wczoraj po wpisaniu adresu www.wikipedia.de pojawia się lakoniczna notka informująca o wyroku. Wyroku całkowicie kuriozalnym, bo z powodu jednego hasła sąd zakazuje działania całej encyklopedii. Nie osiągając zresztą celu. Bo przecież artykuł o Tronie ciągle znajduje się na serwerze (dla dociekliwych link do artykułu po niemiecku, po angielsku i po polsku), a niemiecka Wikipedia działa dalej. Tyle że pod adresem de.wikipedia.org.

update z godz. 14: Prawnicy Wikipedii zadziałali i przekierowanie może być ponownie włączone. Ale batalia prawna jeszcze się nie skończyła. Przeciwnie – pozew przeciwko Wikipedii jest w drodze do USA. Będzie ciekawie.

9 myśli na temat “Sąd zamknął Wikipedię

  1. Podlinkowałem art. u siebie, użyłem też trackback ale coś nie linkuje tego :/ I to już wcześniej zobaczyłęm, że są z tym (tb mnie) problemy. Muszę do sprawdzić.

    BTW: Chciałem dodać art. na Wykop.pl ale ktoś mnie wyprzedził 🙂

  2. Pisząc i linkując kogoś art. trackback powinien dodać automatycznie komentarz o tym fakcie. Podając jako imię, nazwę strony i jej adres url,,a w treści komentarza cytat (tylko początek tekstu) z opublikowanego właśnie art. prowadzącego do Ciebie. Zastanawiam się co jest nie tak. Chyba że masz wyłączone przyjmowanie TB w WP. Bo linkując coś z blogu na wordpress.com ostatnio zadziałało. Polecam Ci ten art: http://paweltkaczyk.midea.pl/51/ (pt. „TrackBack: jak to działa?”). Pozdrawiam Piotrek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.